Бурение скважин в Киеве и Киевской области      
Тел.: 098 434 47 35
От 140 грн/м. !

Силурійські й ордовицькі відклади для водозабірних свердловин

Водоносність силурійських і ордовицьких відкладів. Їх використання для буріння водозабірних свердловин.

 

Тріщинуваті й місцями кавернозні вапняки, тріщинуваті доломіти, мергелі й пісковики силуру містять напірні водоносні горизонти, які в районах неглибокого їх залягання характеризуються досить високою водозбагаченістю і доброю якістю води, отриманої за допомогою водозабірні свердловини.

У межах території розповсюдження силурійських відкладів виділяється 51 світа [58]. Поглиблене вивчення гідрогеологічних особливостей силурійського розрізу дозволяє виділити 2 водоносних і 2 водотривких комплекси, включаючи ордовицькі відклади в підошві.

У верхньому силурі виділений пржидольський водотривкий комплекс, що об'єднує відклади полтвинської, глинянської, задорівської світ, які представлені аргілітами, мергелями, алевролітами, вапняками глинистими, бентонітами загальною потужністю до 550 м.

Лудловський водоносний комплекс (S2ld) виділяється в обсязі желдецької, локачинської, щедрогірської та забродської світ, представлених вапняками, доломітами з пачками алевритів (райони Західно-Європейської платформи) або вапняками, доломітами і мергелями (райони Східно-Європейської платформи) загальною потужністю до 300 м.

У нижньому силурі виділяється, поширений повсюдно, венлокський водотривкий комплекс, складений аргілітами,  мергелями та алевролітами.

Потужність у центральній частині прогину становить 500 м, на периферійних ділянках - 15-80 м.

В Тернопільській області нижньо-верхньосилурійські відклади складають єдиний водоносний комплекс для буріння водозабірні свердловини, який на вододілах перекритий лише міоценовими відкладами, а в долині р. Збруч – малопотужними алювіальними. Водовмісними є тріщинуваті вапняки, доломіти, мергелі. В районі Гусятина потужність відкладів досягає 230-250 м. Величина напорів над покрівлею горизонту змінюється від 0 на вододілах до 15-40 м в долині р.Збруч; від поверхні це глибини близько 20 м на вододілах і до 2-10 м в долині річки. Дебіти свердловин змінюються від 0,5 до 11,7 дм3/с, при відповідних пониженнях на 1,5-4,0 м. Найбільш водозбагачені зони тектонічних порушень; на схилах і вододілах водозбагаченість відкладів здебільшого значно нижча.

На межі нижнього силуру-ордовику виділений напірний водоносний комплекс у нерозчленованих глибокозалягаючих відкладах лландоверсько-карадокського ярусів (O2-S1), складений вапняками, пісковиками тріщинуватими, доломітами. Загальна потужність - 300 м.

На східних і південно-східних окраїнах площі поширення силурійських та ордовицьких відкладів, пов’язані з ними води викриті й експлуатуються для водопостачання значною кількістю свердловин. Статичні рівні води у свердловинах встановлюються на глибинах від 1 – 5 до 35 – 65 м [17], при цьому свердловини, розташовані в долинах річок, нерідко фонтанують.

Продуктивність свердловин змінюється від 0,5 до 30 дм3/с, питомі дебіти – від 0,2 до 6,5 дм3/с.

Поповнення підземних вод силуру відбувається, при неглибокому їх заляганні у східній частині Подолії, – за рахунок інфільтрації, в інших районах – за рахунок перетікання з вищезалягаючого сеноманського водоносного горизонту.

У районах неглибокого залягання силурійських відкладів підземні води мають невелику мінералізацію (0,5 – 0,8 г/дм3) і гідрокарбонатний кальцієво-магнієвий склад. Вони використовуються для водопостачання шляхом буріння свердловин в окремих районах Волинської, Рівненської, Хмельницької та Тернопільської областей.

Широко відоме Збручанське родовище мінеральних вод типу «Нафтуся» з підвищеним вмістом органічних речовин, що біля с.Сатанова Хмельницької області. Мінеральні води приурочені до силурійських тріщинуватих порід в інтервалі від 17 до 100 м (О.Є.Бабинець, М.С.Огняник). Водозабірні свердловини розташовані в долині р.Збруч мають дебіти 40-41 дм3/с під час самовиливу. 

Версия для печати
Все права защищены. Полное или частичное копирование материалов запрещено, при согласованном использовании материалов необходима ссылка на ресурс. 
ВебСтолица.РУ: создай свой бесплатный сайт!  | Пожаловаться  
Движок: Amiro CMS